Fundusze inwestycyjne – wprowadzenie do strategii inwestycyjnych

Fundusze inwestycyjne – wprowadzenie do strategii inwestycyjnych

Choć wielu z nas inwestuje za pomocą funduszy inwestycyjnych, niewielu robi to we właściwy sposób. Część z nas kupiło fundusze jeszcze przed kryzysem finansowym za namową doradców finansowych, część posiada je pośrednio inwestując za pomocą polis inwestycyjnych, a część z nas inwestuje z pełną świadomością. Ile ludzi tyle podejść do inwestowania. Dziś skupimy się na inwestowaniu w fundusze używając strategii inwestycyjnych. Z badań i ankiet zebranych przez Invest Help dowiedzieliśmy się, że ok. 90% osób posiadających polisy inwestycyjne nie zmienia składu swoich portfeli. Co to oznacza? Inwestujemy bez pomysłu, planu i celu. Wybieramy fundusze inwestycyjne i nie zamieniamy ich, dopasowując się tym samym do panującej koniunktury. Popełniamy błędy, a gdy już chcemy inwestować świadomie – często największym wrogiem w drodze do zysku, jesteśmy my sami – a dokładniej emocję, którymi się kierujemy.

Emocje, emocje i jeszcze raz emocje

Strach i chciwość to dwie największe siły, które rządzą rynkami finansowymi. Są jak przypływy i odpływy na morzu. Jak to możemy przełożyć na rzeczywistość? Kiedy jednostki funduszy inwestycyjnych zaczynają zyskiwać na wartości, większość z nas zaczyna odczuwać podniecenie i euforię związaną z zyskiem. Chciwość skłania nas do zwiększenia zaangażowania w fundusze, bądź jeszcze bardziej ryzykowne inwestycje, po to by zarobić jeszcze więcej. Zyski stają się wodą na młyn do zaangażowania kolejnego kapitału. Jeśli zysk będzie naprawdę spory, to jeszcze gorzej dla nas – bowiem jeszcze trudniej będzie nam wycofać się z inwestycji w dobrym momencie, ponieważ w głowie pojawi się obraz jeszcze większych pieniędzy.

W tym momencie powstaję również zjawisko owczego pędu, którego jesteśmy uczestnikami, a do gry będą wchodzić kolejni inwestorzy skuszeni możliwością zarobienia ogromnych pieniędzy. Wyceny funduszy inwestycyjnych będą rosły szybko, rodząc w ten sposób mini bańkę spekulacyjną, która prędzej czy później pęknie, a krocie które wcześniej zarobiliśmy zmienią się w kolosalne straty i lawinę przecen. Kiedy do tego dojdzie, zastanowimy się, czy to aby nie chwilowa przecena, po której znowu zaczniemy zarabiać. Zwykle najlepiej jest uciąć starty odpowiednio szybko, jednak nie zawsze zrobimy to ze względu na szargające nami emocje. Nasza chciwość przeradza się w strach. Zaczynamy bać się, że stracimy większość oszczędności, łudząc się przy tym, że przecież za chwilę wzrosty wrócą – bo spadki nie mogą trwać wiecznie

Chciwość i strach powodują, że popełniamy podstawowy błąd – kupujemy na górce i sprzedajemy w dołku.

Oprócz dwóch głównych pułapek – strachu i chciwości, czyhających na nas, czy to przy inwestowaniu na giełdzie, czy w fundusze inwestycyjne, wpływ na nasze wyniki inwestycyjne mogą mieć jeszcze inne emocje. Chciwość i pierwsze zyski mogą powodować zbyt wielką wiarę w nasze umiejętności inwestycyjne. Natomiast kilka błędnych inwestycji może szybko nas zniechęcić do inwestowania. Dobrym przykładem jest nauka jazdy na rowerze, z pozoru banalna czynność, ale żeby się nauczyć jeździć to kilka razy trzeba było upaść. Osobiście nie znam nikogo, kto wsiadł na rower za pierwszym razem i od razu nauczył się nim jeździć. Z rowerem sytuacja jest prosta, ponieważ jazdy na nim uczymy się „za dzieciaka” – natomiast inwestowanie to bardziej skomplikowana czynność, której uczymy się w większości przypadków w dorosłym życiu. Przytoczę w tym momencie jeszcze inne przysłowie:

„Aby wygrać, trzeba grać”.

Nie zniechęcajmy się więc przy porażkach, a uczmy się i doskonalmy nasze umiejętności inwestycyjne – aby osiągnąć zyski inwestując w fundusze inwestycyjne potrzebna jest nam strategia inwestycyjna i dyscyplina – dzięki nim osiągniemy sukces.

Strategia inwestycyjna i dyscyplina

Sposobem na to, by nie poddać się emocjom i nie podejmować pochopnych decyzji jest dokładna i przemyślana strategia. Dzięki stosowaniu strategii inwestycyjnych pozwalamy zyskom rosnąć, a straty są szybko ucinane. Dużym plusem jest także eliminowanie emocji za pomocą automatyzacji handlu. Musimy zastanowić się jaka strategia inwestycyjna będzie dla nas odpowiednia. Do podstawowych pytań jakie musimy sobie zadać zanim wybierzemy strategie inwestycyjną zaliczyć możemy

  • Jakie ryzyko, lub mówiąc wprost – stratę, jesteśmy w stanie zaakceptować
  • Jakie zyski chcemy osiągnąć
  • Ile czasu jesteśmy w stanie spędzić na analizie rynku
  • Ile czasu jesteśmy w stanie czekać na efekty stosowania strategii podczas, gdy rynek jest w marazmie
  • Jakim kapitałem inwestycyjnym dysponujemy
  • Co chcemy osiągnąć – czyli jasno sprecyzowany cel
  • W jakim czasie zamierzam osiągnąć swój cel

To pomoże nam zachować dyscyplinę i panować nad samym sobą. A jak mówił znany bankier John P. Morgan:

„żeby panować nad pieniędzmi, trzeba panować nad samym sobą”

Jakie strategie inwestowania można stosować na rynku funduszy?

W kolejnych artykułach, pokażę dokładnie jakie strategie występują obecnie na rynku, oraz wskażę ich plusy i minusy. A tymczasem zachęcam do zgłębienia tematu i zapoznania się ze strategią inwestycyjną Invest Help. Rozwiązań jest wiele, dlatego należy przeanalizować, która z nich będzie odpowiednia dla nas. W kolejnych artykułach znajdziecie opis większości strategii stosowanych do zarządzania funduszami inwestycyjnymi. Dlatego już dziś zachęcam do śledzenia najnowszych artykułów.

Poznaj strategię Invest Help -połączenie dwóch strategii inwestycyjnych, dzięki którym możliwe jest zarabianie w dobrych okresach na rynku, oraz ochrona kapitału podczas przecen, krachów i kryzysów, w zależności od aktualnej sytuacji na rynku. Połączenie strategii inwestycyjnych oraz dobrego momentu wejścia/wyjścia na rynek są niezbędne aby wypracować wysoki zysk!

Marcin Płuciennik