Inwestycje alternatywne

Kryzys, masakra, apokalipsa – w kontekście takich słów pojawiają się ostatnie doniesienia z rynków akcyjnych. Ja jednak chciałbym zwrócić uwagę na inwestycje, które nie są zależne od spekulantów, czy siły światowych gospodarek.

Inwestycje alternatywne – bo o nich mową są to produkty finansowe, które dają nieograniczone możliwości pomnażania swojego kapitału. Prosta definicja mówi, że są to inwestycje, poza obrotem giełdowym. Nie istnieją w nich żadne kontakty futures, opcje, spready itp. Są to proste produkty, przejrzyste dla każdego.

W co mogę inwestować na rynku alternatywnym?

Odpowiedź – prawie we wszystko! Pamiętajmy jednak, że „wszystko” nie przynosi zysku. W poszukiwaniu zyskownych form lokowania kapitału wyobraźnia inwestorów nie ma granic. Dla przykładu można inwestować swój kapitał w inwestycje alternatywne takie jak: wino, whisky, ziemię, nieruchomości, metale szlachetne, numizmatykę, produkty kolekcjonerskie, dzieła sztuki, a nawet w drewno! 

Brzmi ciekawie? Przekonujące jest to, że popularność takich inwestycji z roku na roku wzrasta. Produkty tego typu charakteryzują się wysokimi stopami zwrotu z inwestycji, niezależnymi od koniunktury panującej na rynku.

Wino i whisky

01

To inwestycje alternatywne o wielkim potencjale zysku. Polega na zakupie już zabutelkowanego alkoholu lub certyfikatu inwestycyjnego. Jednak najwyższy zysk przynoszą inwestycje polegające na fizycznym zakupie skrzynek alkoholu. Nie kupujemy tego sami, ale przez pośrednika, który udostępnia nam ten produkt. Trunki przechowywane są w profesjonalnych warunkach do momentu sprzedaży.

Inwestycja skupia się na produktach najwyższej jakości, których cena z roku na rok wzrasta. Zarządzający taką formą lokowania kapitału opierają się na opiniach znanych krytyków oraz własnych doświadczeniach. Dzięki temu mamy dostęp do najlepszych alkoholi oraz możliwość osiągnięcia ponadprzeciętnych stóp zwrotu sięgających nieraz kilkuset procent!

Nieruchomości i ziemia

02

Boom na rynku nieruchomości już dawno za nami, a branża budowlana ma się ostatnimi czasy bardzo słabo. Skąd zatem pomysł, aby inwestować w nieruchomości? Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że inwestycja w nieruchomości komercyjne daje dużo większe zyski, niż w przypadku nieruchomości mieszkalnych. Jest to jednak wątek wymagający dużej wiedzy i doświadczenia ze strony inwestora.

Skupmy się zatem na inwestycjach ziemskich, we współpracy z instytucjami oferującymi taki rodzaj inwestycji. Kupić tani hektar, sprzedać drogi metr i wypracować wysoki zysk dla Inwestorów – to strategia inwestycji ziemskich. Doświadczeni eksperci nabywają w naszym imieniu działki rolne o dużej powierzchni. Następnie dzielą je na mniejsze, przekwalifikowując przy tym na działki budowlane, dzięki temu osiągany jest wzrost wartości. Sprawa tylko z pozoru jest prosta, w rzeczywistości wymaga dużo czasu i pracy – dlatego zarządzanie powierzamy w ręce profesjonalistów. Warto również nadmienić, że w ostatnich latach widać systematyczną migrację mieszkańców z centrów miast na ich obrzeża, z dala od zgiełku i wielkich aglomeracji.

Metale szlachetne

03

W ostatnich latach świat opanował szał na punkcie złota. Od dekady ceny niemal nieprzerwanie idą w górę, w wyniku czego coraz więcej dużych graczy, jak i drobnych, indywidualnych inwestorów decyduje się na inwestycje w ten kruszec. Wolimy to co namacalne, bliskie, aniżeli stan na koncie. Jednak metale szlachetne to nie tylko złoto, ale również srebro, platyna itp.

Inwestować możemy zarówno bezpośrednio – poprzez zakup kruszcu, lub pośrednio – szeroka gama produktów opartych na cenach złota, srebra itp. Inwestycje alternatywne takie jak metale szlachetne mogą być opłacalne jednak należy pamiętać, że ceny złota, czy też srebra są na wysokich poziomach. Jak długo jeszcze potrwa gorączka złota? Czy ceny mogą rosnąć w nieskończoność?

Dzieła sztuki i produkty kolekcjonerskie

04

Wyobraźnia inwestorów nie zna granic, dlatego poszukują oni coraz to nowszych form lokowania kapitału. Po winie, whisky, kapitale ziemskim, czy nieruchomościach przyszedł czas na dzieła sztuki. Jest to nowa – w skali Polski oczywiście, forma inwestowania. Niedawno zakończyła się pierwsza subskrypcja certyfikatów funduszu inwestującego w obrazy i kolekcje dzieł sztuki.

Inne „produkty finansowe” w których inwestorzy szukają źródła zysku to między innymi: numizmatyka, znaczki pocztowe, autografy, zabytkowe samochody, cygara itp. Kto wie co jeszcze wymyślą ludzie aby pomnożyć swój kapitał.

Drewno

05

Jest to jak do tej pory, najbardziej innowacyjna forma inwestowania. Światowy popyt na drewno stale rośnie, przy zmniejszającej się podaży. Malejące z roku na rok zasoby drewna windują jego cenę na coraz to wyższe poziomy. Serwis Bloomberg niejednokrotnie porównywał inwestycje w drewno do ropy, czy nawet złota. Jak to możliwe? Ceny niektórych gatunków dochodzą nawet do 30 000$ za kilogram!

Ten naturalny surowiec pozwala zarobić astronomiczne kwoty, w sposób chroniący środowisko naturalne. Horyzonty inwestycyjne wahają się od kilku do kilkunastu lat. Zarabiać możemy w dwojaki sposób.

  1. Jednorazowo – pod koniec trwania inwestycji.
  2. Podobnie jak w przypadku obligacji – odsetki wypłacane są co roku.

Przykładem tego, że Twoje pieniądze nie pójdą w las może być inwestycja w wanilie, w której roczna stopa zwrotu to około – 33%.[1]

Dywersyfikacja

W czasach niestabilnej sytuacji rynkowej, licznych zawirowań i kryzysów, zainteresowanie alternatywnymi sposobami lokowania kapitału zdecydowanie rośnie. Podczas gdy termin „zmienność rynkowa” i jego synonimy stają się cząstką codziennego życia gospodarczego, warto by dołożyć do swojego portfela produkt alternatywny, który przynosi zyski niezależnie od koniunktury.

Polskie realia pokazują jednak, że są to tylko nowinki, do których nie każdy ma dostęp. Sytuacja poprawia się z roku na rok, jednak na tym polu nie możemy się porównać do innych krajów europejskich.

Inwestycje alternatywne powinny być dodatkiem do dobrze zbudowanego portfela inwestycyjnego, zapewniającym odpowiednią dywersyfikacje ryzyka oraz dobre perspektywy zysku. Nie powinny zatem dziwić wysokie kwoty wejścia, opłaty czy długość horyzontu inwestycyjnego.

Marcin Płuciennik

[1] http://www.touchwood.com/en/investment-opportunities/vanilla

Zapisz

Zapisz