Lokaty bankowe

Wielu z Was piszę do nas o alternatywę dla funduszy inwestycyjnych, pytając o bezpieczne rozwiązanie takie jak lokaty bankowe. Nic dziwnego, ponieważ statystycznie 70% naszych oszczędności trzymamy właśnie na … lokatach. Dlaczego tak jest? Jest to najprostszy sposób inwestowania i równocześnie najbardziej popularny.

Banki i inne instytucję kuszą nas oprocentowaniem rzędu 4-5%. Czyż to nie dobry zarobek? Wydawałoby się, że wręcz idealny i mimo, że Strategia Invest Help daje zarobić większy procent.

Ile realnie zarabiamy na najlepszych lokatach?

Idąc ostatnio po swoim mieście przyglądałem się sloganom reklamowym w bankach. Generalnie można je podzielić na dwie główne grupy:

 • „kredyt gotówkowy z najniższą ratą na rynku”
 • „najlepsze oprocentowanie lokat bankowych”

Dziś skupmy się na tej drugiej kategorii – LOKATY BANKOWE,  natomiast kredyty zostawmy na inny wpis. Obecnie mamy do czynienia z oprocentowaniem lokat bankowych wahających się od 3% (w przypadku długoterminowych depozytów) do 5% (w przypadku krótkoterminowych depozytów). Mimo tego, że jeszcze rok czy dwa temu oprocentowanie było w granicach 5-7% to zarabialiśmy mniej za sprawą inflacji, której odczyty były w okolicach 4-5%. Dziś jesteśmy w dużo lepszej sytuacji (ponieważ realnie zarabiamy więcej), ponieważ inflacja jest na rekordowo niskim poziomie, a coraz częściej mówi się o zagrożeniu deflacją.

Przykład:

 • Oprocentowanie lokat – 7%
  Inflacja – 5%
  Realny zysk = 7% – 5% = 2%
 • Oprocentowanie lokat – 5%
  Inflacja – 0%
  Realny zysk = 5% – 0% = 5%

Z powyższego wynika, że mimo że oprocentowanie lokat spadło z 7% do 5% to realnie zarabiamy więcej za sprawą niższej inflacji.

Czym jest inflacja, zapewne każdy wie, więc przytoczę trochę inna definicję:

 „Inflacja jest formą podatku, która można nałożyć bez ustawy” – Milton Friedman.

Spójrzmy jeszcze na wykres prezentujący odczyty inflacji w Polsce:

Przechwytywanie

Okej, ale co wybrać?

Oczekiwania inflacyjne na tą chwilę wskazują, że odczyty inflacji będą coraz niższe, a więc najwyżej oprocentowane będą depozyty o krótkim terminie zapadalności – np. 3 miesiące. Co do wyboru najlepszego rozwiązania to poniżej prezentuje zestawienia lokat dla różnych okresów, jednak należy pamiętać, że to „jak” i „na jak długo” inwestujemy zależy od naszego celu oraz planu inwestycyjnego, który powinniśmy konsekwentnie realizować dopasowując do aktualnej sytuacji rynkowej.

Porównywarki najlepszych lokat

Polecam korzystać ze specjalnych rankingów, które pozwalają na szybkie porównanie najlepszych lokat.

Poniżej przykład takiego zestawienia najlepszych rozwiązań w zależności od okresu inwestycji (wg serwisu Comperia).

Prosto – przez Internet

Złożenie wniosku w dzisiejszych czasach jest dziecinnie proste i odbywa się przez Internet.

Kliknij wybraną pozycję poniżej, aby przejść do szczegółów wybranej lokaty:

Przechwytywanie_01

Przechwytywanie_02

Przechwytywanie_03

Przechwytywanie_04

Przechwytywanie_05

Nie tylko lokaty – dywersyfikuj kapitał!

Część kapitału, ze względów bezpieczeństwa przechowujmy na lokacie. Jeśli oczekujemy jednak większych zysków, musimy poddać nasz kapitał ryzyku. W skutecznym zarządzaniu ryzykiem pomagają strategie inwestowania. Na przykład Strategia Invest Help.

Marcin Płuciennik

Zapisz