Polisy inwestycyjne – dlaczego to rozwiązanie (nie) jest dla każdego? [2/6]

Polisy inwestycyjne – dlaczego to rozwiązanie (nie) jest dla każdego? [2/6]

Po przeczytaniu artykułu „Polisy inwestycyjne – wprowadzenie” na pewno w Twojej głowie jest wiele niewiadomych, a zagadnienia związane z funduszami nie do końca są takie proste, jakby mogło się wydawać. Podstawowe pytanie, przed którym staje każdy z Nas to – po co mi takie rozwiązanie? Czy go potrzebuję, czy raczej jest mi zbędne? Na pewno sprawdza się jako inwestycja długoterminowa, natomiast jeżeli oczekuję szybkich zysków, to czy powinienem dać sobie z nim spokój?

Spis artykułów – czyli czego możesz się spodziewać w kolejnych częściach:

Na wstępnie zaznaczę to, o czym wspominałem w poprzednim artykule – polisy inwestycyjne to maraton, a nie sprint. Dlatego jeżeli oczekujesz szybkich, pewnych efektów i nastawiasz się na wysoki zysk w krótkim czasie to odpuść sobie zarówno inwestycję, jak i czytanie tego artykułu. Inwestycje w polisy to inwestycje długoterminowe z gratyfikacją przesuniętą w czasie. Celem tego rodzaju produktów jest gromadzenie oszczędności i budowa kapitału na określony cel w określonym czasie. Nie jest to szybki przepływ kapitału, a budowa aktywów w długim terminie.

Cele finansowe

Celem nadrzędnym jaki należy sobie wyznaczyć, przed podjęciem decyzji o inwestowania powinno być – zapewnienie bezpieczeństwa własnego i majątku. Przykładem celów długoterminowych mogą być rentierstwo, emerytura lub uzupełnienie luki emerytalnej.

1

Należy pamiętać, ze pomnażanie pieniędzy nigdy nie powinno być celem samym w sobie. Pieniądze maja nam służyć, umożliwiając realizacje marzeń. Zastanów się o czym marzysz, następnie spraw, aby to marzenie było Twoim celem, do którego dążysz i planem, który zrealizujesz!

Luka emerytalna

Pierwszy z celów finansowych, przy których przyda nam się polisa inwestycyjna to wypełnienie luki emerytalnej. Jest to różnica między naszymi ostatnimi przychodami, a wysokością emerytury. Przy założeniu, że nasze emerytury w przyszłości będą wynosić maksymalnie 30% naszego wynagrodzenia, lukę będzie trzeba czymś wypełnić. Dlaczego nie miałby by to być oszczędności zgromadzone na polisach inwestycyjnych? Poniżej przedstawiam życie każdego z Nas z perspektywy finansowej.

2

Emerytura

Część z nas zdaje sobie z tego sprawę, część dopiero zauważy problem, gdy na nią przejdzie ale prawda jest taka, że emerytur po prostu nie będzie. Obecny system już jest nierentowny, a prognozy świadczące o tym, że nasza emerytura będzie stanowić 30% naszych ostatnich dochodów są przesadzone. Moim zdaniem żyjemy w czasach kapitalizmu, gdzie, gdy chcemy kupić samochód, musimy na niego uzbierać. Tak samo będzie z emeryturą – chcesz, to również sobie na nią uzbieraj. A jeśli się mylę i Państwo dorzuci nam się do emerytury to będzie świetny dodatek, ale nie oczekujmy, że ją otrzymamy. Zamiast oczekiwać, zaplanujmy swoją emeryturę odpowiednio wcześnie, a dzięki oszczędnościom na polisach będzie mogli spędzić spokojny czas na starość ciesząc się prywatną emeryturą.

3

Rentierstwo

Niezależność finansowa, bezpieczeństwo finansowe, rentierstwo – zwroty używane zamiennie, jednak mające dokładnie to samo znaczenie. Jest to stan, w którym koszty życia finansujemy z inwestycji i oszczędności. Mówiąc jeszcze prościej – żyjemy z odsetek. Któż z Nas nie chciałby żyć beztrosko, nie martwiąc się o to skąd wezmę pieniądze na rachunki i życie. Jest to stan, do którego dąży  wielu inwestorów, biznesmenów i zwykłych ludzi.

4

Rentierstwo jest najlepszym celem finansowym w długim terminie. Może je osiągnąć każdy, natomiast trzeba zacząć odpowiednio wcześnie i wykazać się inteligencją finansową. Reszta jest jedynie kwestią czasu. Dzięki pieniądzom z zgromadzonym na polisach inwestycyjnych możemy budować aktywa, w długim terminie, tak aby na później wypłacać sobie odsetki od zgromadzonego kapitału. Skoro to takie proste, to czemu jest wśród nas tak mało rentierów? Ponieważ wymaga to konsekwencji, twardych zasad, planu finansowego i czasu. Pamiętajcie, że polisy inwestycyjne to produkty skonstruowane w takich sposób, że pomagają nam inwestować długoterminowo – trzeba jedynie doglądać inwestycji, tak aby optymalizować jej wyniki w długim terminie.

Marcin Płuciennik

Zapisz

Zapisz