Polisy inwestycyjne – zarządzanie, a wyniki [3/6]

Po dwóch artykułach w serii „polisy inwestycyjne” znasz już podstawy produktu i zapewne masz jakiś pogląd na ich temat. Istnieje także duże prawdopodobieństwo, że wierzysz w ten produkt, bądź co lepsze przekonałem Cie do tego, aby w niego uwierzyć. W przeciwnym wypadku po co byś czytał 3 część artykułu, który kompletnie Cię nie interesuje? Pod koniec poprzedniego artykułu użyłem takiego stwierdzenia „Pamiętajcie, że polisy inwestycyjne to produkty skonstruowane w takich sposób, że pomagają nam inwestować długoterminowo – trzeba jedynie doglądać inwestycji, tak aby optymalizować jej wyniki w długim terminie.”

Dziś postaram się pokazać jak optymalizować wynik w długim okresie inwestycyjnym i jak zarządzać swoim produktem. Tak, aby wycisnąć swoją polisę inwestycyjną jak cytrynę.

„Właściwe zarządzanie inwestycjami jest jak jazda samochodem na wysokich obrotach – to nie tylko frajda, ale również wyciskanie maksymalnych możliwości” – Marcin Płuciennik

Spis artykułów – czyli czego możesz się spodziewać w kolejnych częściach:

Zarządzanie na polisach inwestycyjnych

Wielu z nas kupuje polisy inwestycyjne za namową doradcy finansowego, bądź są mu dorzucane do hipoteki. Mamy program służący do długoterminowego inwestowania, doradca pokazał nam wizję zysków długoterminowo, dobrał produkt i… na tym się skończyło. Od momentu zakupu polisy i pierwszego doboru funduszy zostałeś sam. Nikt nie mówi jak inwestować, w co inwestować, a najważniejsze kiedy inwestować, a kiedy trzymać się z daleka od rynku. Doradca, który nam sprzedał produkt nie odbiera telefonu, jak się dowiadujemy później już dawno nie pracuje, a firma nie poczuwa się do obowiązku serwisowania starych umów. Pamiętajcie, że na polisach sami decydujemy w co inwestować. Weźmy więc sprawy w swoje ręce i zacznijmy zarządzać swoją polisą inwestycyjna.

Invest-Help-wyniki-2016

Większość polis inwestycyjnych posiada w swojej ofercie ponad 50 różnych  funduszy, w które możemy inwestować. Najlepsze polisy posiadają ponad 100 funduszy! Skoro mamy aż taki wybór to dlaczego 87% osób w ogóle nie zmienia funduszy? Dlaczego inwestujemy od załóżmy 5 lat w 2 fundusze, które wybraliśmy przy zakupie polisy? Zobacz jak bardzo zmienił się w tym czasie rynek. Weź odpowiedzialność za wynik swoich inwestycji i zacznij w końcu na nich zarabiać! Zarządzanie na polisach nie dokonując żadnych zmian jest jak posiadanie w swoim garażu 100 samochodów włącznie z najnowszymi porsche, bądź ferrari, a my podjeżdżamy na podjazd ciągle maluchem, czy polonezem narzekając, że ciągle się psuje. Skoro mamy możliwości to czemu mamy z nich nie skorzystać? Wystarczy przesiąść się do właściwego samochodu.

Zarządzanie inwestycjami na przykładzie polis inwestycyjnych

Skoro wiemy co należy zrobić przełóżmy to na nasze inwestycje. Podstawowa zasada to inwestowanie w ryzykowne aktywa jak akcje w czasie hossy, oraz ucieczka do bezpiecznych funduszy w okresach bessy na rynku.

11

Zobaczmy jak wygląda to na wykresie w odniesieniu do polskiego rynku akcji reprezentowanego przez WIG. Mogliśmy zarobić dwukrotnie duże pieniądze. Ale w tym okresie był też kryzys, kiedy można było stracić ponad połowę oszczędności. Przy założeniu, że w okresach hossy zarabiamy, unikamy straty w kryzysie i znowu zarabiamy – nasza stopa zwrotu wyniosłaby ponad 1000%!

21

Bez zarządzania nasza inwestycja nie ma sensu, powiedzmy sobie otwarcie. Jest to nie inwestycja, a jedynie kumulacja kapitału przez wpłacanie nowych składek, Nic więcej. Jeżeli więc chcemy, aby nasza inwestycja przynosiła zyski musimy zarządzać swoją polisą inwestycyjną. Bez tego z góry jesteśmy skazani na niepowodzenie. Nie ma co liczyć na szczęście, należy wziąć sprawy w swoje ręce i świadomie zacząć zarządzać swoimi inwestycjami.

 Marcin Płuciennik

Zapisz

Zapisz

Zapisz